ההיסטוריה של הלוטו

ישראל רוקח, ראש עיריית תל אביב בתקופת קום המדינה, הגה את הרעיון להקמת מפעל הגרלות בארץ. רעיונו של רוקח היה לייסד מפעל הגרלות עירוני אשר הכנסותיו יוקדשו להקמת מוסדות בריאות, סעד, חינוך ותרבות. רוקח שמע על הצלחתו של מפעל מסוג זה בשוויץ, ולכן חשב להקים אחד כזה גם בעירו. רוקח שלח את גזבר עיריית תל אביב להכין דו"ח מפורט על מפעל ההגרלות השוויצרי, ורק ב1951 אישרה הממשלה את רישום "מפעל הפיס" ברשם החברות.

ישראל רוקח לא חלם שהמפעל העירוני והצנוע שלו יהפוך למוסד פיננסי גדול, אשר בהמשך השנים יקים אלפי מוסדות לרווחת הקהילה בכל רחבי הארץ. מפעל הפיס השקיע מאז היווסדו למעלה מ-20 מיליארד ₪ לצורך הקמת מוסדות בריאות, חינוך, חברה וקהילה.

בחירת הסמל למפעל הפיס ערכה כ-7 שנים. בשנים הראשונות התנוסס הסמל של מדינת ישראל כלוגו של מפעל הפיס, למרות שהוא לא היה נחשב כמפעל ממלכתי. בשלב מסוים הוחלט לבחור סמל ייחודי למפעל. הסמל הנבחר היה "כוכב המזל" של המעצב א. לצ'ניסקי שהפך לסמל המוכר של מפעל הפיס. עד היום הכוכב קיים במרכז סמל מפעל הפיס.

ב-1958 נערכה ההגרלה הראשונה מבית מפעל הפיס ובה חולקו, מלבד לפרסים כספיים, גם דירות חדשות לזוכים המאושרים. ההכנסה למפעל הפיס מאותה הגרלה שברה שיא והגיעה ליותר מחצי מיליון לירות ישראליות.

ב-1960 מפעל הפיס הכניס לשימוש את "לוטה", מכונת הגרלות חדישה שנרכשה בנורבגיה וקצב פעולתה מהיר יותר מאשר ציוד ההגרלות שהיה בידי מפעל הפיס עד אז. המכונה החדשה עוררה הרבה התפעלות. אך לצד זה, החלה לפעול בארץ תוכנית הימורים חדשה שהתמקדה בהימורים על משחקי כדורגל. תוכנית ההימורים כונתה "טוטו" והיא החלה לגזול נתח לא מבוטל מפוטנציאל ההכנסות של מפעל הפיס.

הלוטו נולד כפתרון לבעיות ההכנסות של מפעל הפיס. תחילה כינו את הלוטו ניחושון והוא היה מצורף לכרטיס ההגרלה הרגיל. טפסי הלוטו הראשונים הופצו באוגוסט 1968. ההכנסות של מפעל הפיס מהגרלת הלוטו הראשונה עמדו על למעלה מ-110 אלף לירות. ההצלחה של הגרלת הלוטו הוכיחה למפעל הפיס כי הציבור הישראלי זקוק למעט חידושים לפעמים, ולכן בהמשך השנים, מפעל הפיס הכניס הגרלות נוספות חדשות.

תגובות

תגובות

פורסם בקטגוריה לוטו, שוק ההון, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>